Stomatologia zachowawcza z endodoncją

Stomatologia zachowawcza obejmuje zapobieganie oraz leczenie próchnicy zębów. W naszej klinice wykorzystujemy w tym celu najnowocześniejsze metody leczenia oraz materiały kompozytowe najwyższej jakości, pełna gama barw pozwala na uzyskanie znakomitych efektów estetycznych.

Wypełnienie potocznie znane jako „plomba”, wykonana przez dentystę, z kompozytu w kolorze zęba. Materiał kompozytowy zastapił wykorzystywany dawniej w gabinetach stomatologicznych „amalgam”, czyli tzw. srebrne wypełnienia.Udoskonaleniem wypełnień kompozytowych jest Inlay, który  sluży do tego samego celu, niemniej jednak wykonany jest z porcelany w laboratorium technicznym. Ponieważ porcelana jest twardsza od naturalnego zęba, metoda ta jest bardziej odporna na upływający czas i czynniki zewnętrzne.

Oba rozwiązania pozwalają odtworzyć naturalny kształt i wygląd zęba, zniszczonego przez próchnicę lub poprzednio wypełnionego. Kolor jest dopasowany do naturalnych zębów pacjenta i nie rzuca się w oczy.

Leczenie zębów w narkozie

Pacjenci u których stres przed wizytą w gabinecie jest zbyt duży, mogą skorzystać z leczenia zębów w narkozie. Pacjent przed zabiegiem jest usypiany przez lekarza anestezjologa, który czuwa nad nim przez cały czas trwania zabiegu. Sedacja dożylna jest całkowicie bezpieczna. Dzięki narkozie pacjent może przejść zabieg stomatologiczny w całkowitej nieświadomości. Dodatkowo dla pacjenta czas trwania takiego zabiegu to tylko chwila. Leczenie zębów w narkozie jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które mają złe doświadczenia wynikające z wcześniejszego leczenia stomatologicznego. Pozwala ono na wyleczenie zębów pacjenta, zupełnie eliminując stres z nim związany.

Profilaktyka i higiena

Byś mógł cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem, powinieneś regularnie dbać o podstawową higienę jamy ustnej i zębów. A ta już dawno wykroczyła poza rutynowe mycie zębów "3 razy dziennie lub po każdym posiłku". Dzisiejsza profilaktyka dentystyczna zajmuje się zapobieganiem powstawania groźnych chorób zębów i przyzębia, a przede wszystkim to podstawowy element leczenia próchnicy i paradontozy. Skuteczna profilaktyka i higiena to wielokierunkowe działanie, w skład którego wchodzi: edukacja, utrwalanie właściwych nawyków higienicznych, regularne wizyty kontrolne oraz zabiegi profilaktyczne dostosowane do wieku i problemów Pacjenta. Dzięki temu można osiągnąć doskonałe efekty w postaci zdrowego i pięknego uśmiechu. W ramach kompleksowego programu profilaktyki i higieny CEZIdent oferuje:

Badania kontrolne

Pacjentowi zgłaszającemu się po raz pierwszy do zapewniamy bezpłatny przegląd stomatologiczny. Każdy Pacjent zostaje objęty indywidualnym programem profilaktyki i higieny. Na pierwszej wizycie przeprowadzamy szczegółowy wywiad, badanie stomatologiczne, instruktaż prawidłowego szczotkowania i nitkowania. Na Państwa życzenie wykonujemy zabieg oczyszczania zębów z kamienia (scaling), polerowania i fluoryzacji. Zabiegi higienizacyjne są niezbędnym warunkiem postawienia właściwej oceny stanu uzębienia i podjęcia dalszego leczenia.

Scaling (usuwanie kamienia nazębnego)

Płytka bakteryjna jest wrogiem zarówno zębów jak i dziąseł. Nieusuwana płytka bakteryjna przekształca się w kamień nazębny, który prowadzić może do paradontozy, czyli chorób dziąseł, przyzębia, a w konsekwencji do rozchwiania i utraty zębów. Aby temu zapobiec, zaleca się regularne (co 6 miesięcy) zabiegi higieny polegające na usunięciu kamienia i osadu. Do bardzo dokładnego oczyszczania zębów z kamienia służą ultradźwięki. Ponieważ kamień nazębny to twarda, zmineralizowana warstwa płytki nazębnej, dlatego niemożliwe jest usunięcie złogów podczas codziennej higieny jamy ustnej. Profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego w CEZIdent  przy pomocy skalera ultradźwiękowego powoduje pękanie złogu nazębnego (kamienia), który następnie łatwo odpryskuje od czyszczonego zęba. Usuwanie kamienia przy pomocy ultradźwięków jest zabiegiem w pełni bezpiecznym i nie powoduje uszkodzeń szkliwa, gdyż kamień ulega rozkruszaniu a nie zdrapywaniu.

Fluoryzacja zębów

Fluoryzacja to zabieg profilaktyczny mający na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Zabieg ten polega na aplikacji znacznych dawek fluoru bezpośrednio po oczyszczaniu zębów. Wtedy fluor jest lepiej przyswajalny przez twarde tkanki szkliwa. Fluor aplikowany jest w postaci pianek fluorowych o bardzo przyjemnych smakach. Składniki mineralne fluoru wnikają głęboko w mikroskopijne uszkodzenia szkliwa. W efekcie struktura szkliwa ulega odbudowie i wzmocnieniu. Zęby zyskują ochronę przed szkodliwymi kwasami wytwarzanymi przez bakterie jamy ustnej. Dodatkowo zabieg remineralizacji szkliwa hamuje proces próchnicotwórczy i pozwala zachować zdrowe zęby przez długi czas.

Lakowanie bruzd zębów trzonowych i przedtrzonowych

Lakowanie czyli uszczelnianie bruzd to metoda, którą zaleca się stosować głównie u osób młodych, gdzie bruzdy zębów trzonowych lub przedtrzonowych nie zostały jeszcze zaatakowane przez próchnicę. Lak osłania bruzdy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych (np. cukrem). Zęby powinno uszczelniać się zaraz po wyrżnięciu całej powierzchni żującej. Przed samym zabiegiem bardzo dokładnie oczyszczamy dane miejsca najlepiej piaskarką. Oczyszczone i osuszone powierzchnie sprawdzamy czy nie mają próchnicy. Po tak dokładnym przygotowaniu zębów możemy przystąpić do samego zabiegu lakowania. Na wytrawioną powierzchnię aplikujemy lak bardzo dokładnie w każdą bruzdę zęba i naświetlamy ok. 40 sekund. Co pół roku kontrolujemy stan laków w zębach.

Lakierownie powierzchni zębów

Inne preparaty stosowane w profilaktyce fluorowej to m.in. lakiery fluorowe, płyny oraz pasty. Zabieg lakierowania różni się nieco od fluoryzacji, gdyż preparat jest aplikowany na zęby za pomocą pędzelka. Podczas tego zabiegu ważne jest utrzymanie odpowiedniej suchości w jamie ustnej, stąd nie jest on tak powszechnie stosowany u najmłodszych pacjentów. Tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzają się aplikacje pianki, płynów fluorowych i past. Zabiegi są przyjemne i bezbolesne, doskonale akceptowane przez najmłodsze pociechy. Dzięki zastosowaniu specjalnych lakierów, które przywierają do ścian zęba, fluor jest stopniowo uwalniany, co pozwala zredukować próchnicę do 40%.

Instruktaż higieny jamy ustnej

Podczas wizyty w gabinecie pacjent otrzymuje indywidualny instruktaż higieny. Profesjonalne usuwanie kamienia i osadów powinno się odbywać raz na 6 miesięcy. Istotną częścią profilaktyki chorób zębów i dziąseł jest również prawidłowe i systematyczne szczotkowanie zębów. Nasi specjaliści pomagają dobrać odpowiednią dla pacjenta szczoteczkę i pastę do zębów. Szczotkowanie pozwala usunąć płytkę bakteryjną i resztki pokarmu jedynie z powierzchni zewnętrznych, wewnętrznych i żujących zębów. Bardzo ważne jest oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych, gdyż tam najczęściej gromadzą się bakterie prowadząc do rozwoju stanów zapalnych dziąseł oraz próchnicy. Odpowiednie nici dentystyczne pomagają oczyszczać styczne powierzchnie zębów dając uczucie świeżości i czystości. Do kompleksowej higieny jamy ustnej potrzebne są również płukanki dobierane w zależności od potrzeb pacjenta. Stosuje się je po umyciu zębów.

Umów się na wizytę

rodo
podanie przeze mnie danych jest dobrowolne i konieczne do prowadzenia korespondencji i podjęcia kontaktu zgodnie z moim zapytaniem i wyrażam zgodę na pobranie i przetwarzanie moich danych osobowych w celu udzielenia mi potrzebnych informacji.
rodo2
możliwości wglądu do moich danych osobowych, ich zmiany, ograniczenia przetwarzania, żądania przeniesienia danych oraz wnioskowania o ich usunięcie.

To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.

9 + 10 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.

Zobacz także